Istorijos ir veidai

Vaidas Adomauskas

„Agile“ projektų valdymo metodai pasieks ir valstybines institucijas

Tarp naujų „INFOBALT“ narių – ir asociacija „Agile Lietuva“, vienijanti „Agile“ projektų valdymo metodus naudojančius asmenis. Asociacijos rengiamos konferencijos vis sparčiau populiarėja ir dalyviai kaskart pripildo konferencijų sales, tačiau ant laurų organizacija neužmiega. Šių metų tikslas – įtvirtinti metodų naudojimą valstybinio sektoriaus IS projektuose. Kaip asociacijai sekasi populiarinti „Agile“ projektų valdymo metodus, pasakoja asociacijos prezidentas Vaidas Adomauskas. 

Kuo užsiima asociacija „Agile Lietuva“?

Asociacija „Agile Lietuva“ vienija aktyvius žmones, kurie savo kasdieniame darbe naudoja „Agile“ projektų valdymo metodus ir/ar praktikas. Asociacijos nariai ir savanoriai organizuoja dvi kasmetines konferencijas, skirtas patirties dalinimuisi ir „Agile“ populiarinimui Lietuvoje: „Lietuvos Agile Diena“, kuri vyksta gegužės mėn., ir „Agile Turas“, kuris vyksta spalio mėn. Kiekvieno mėnesio paskutinį antradienį Vilniuje, o ketvirtadienį Kaune organizuojame ir pranešimų bei atviros erdvės diskusijų principu paremtus „Agile“ ir „Scrum“ naudotojų susitikimus. Asociacija taip pat rūpinasi su „Agile“ projektų valdymu susijusių terminų vertimu į lietuvių kalbą bei dirba su valstybinio sektoriaus institucijomis, kad „Agile“ projektų valdymo metodikos būtų plačiau naudojamos viešojo sektoriaus projektams įgyvendinti.

Papasakokite plačiau apie populiariausius „Agile“ metodus, jų naudojimą, paplitimą pasaulio ir Lietuvos mastu?

Naudojant „Agile“ projektų valdymo metodus, produkto ar paslaugos kūrimas organizuojamas kuo trumpesniais ciklais. Gavus jau pirmąją veikiančią produkto versiją po kelių savaičių nuo projekto pradžios, aiškiau suprantamas projekto dydis, galimos rizikos, grįžtamasis ryšys. Tai užtikrina, kad projektui užteks numatyto biudžeto, jis bus įgyvendintas laiku ir taip pasieks keltą tikslą.

Nors „Agile“ projektų valdymo principai buvo taikomi jau seniai, vardą „Agile“ jie gavo po 2001 m., kai buvo pasirašytas „Agile Manifestas“. Asociacijos savanorių pagalba jis jau išverstas ir į lietuvių kalbą. Jį galima rasti čia.

„Agile“ projektų valdymo metodikas išplėtojo informacinių technologijų profesionalai sudėtingiems IT projektams suvaldyti. Dabar šios metodikos sėkmingai taikomos ir kituose verslo segmentuose.

Populiariausi ir geriausiai žinomi „Agile“ projektų valdymo metodai tiek Lietuvoje tiek pasaulyje yra „Scrum“ ir „Kanban“. Programavimo įmonės, kurios labiau orientuojasi į techninių praktikų įgyvendinimą, renkasi „Extreme programming“ metodą. Lyginant Lietuvą su Skandinavijos ar Vakarų Europos šalimis, pastarosiose „Agile“ projektų metodikos jau yra gerai žinomos ir dauguma įmonių kalba kaip jas efektyviau panaudoti. Lietuvoje, tuo tarpu, dar nedaug įmonių tikrai rimtai taiko šiuos metodus.

Kaip Jums šiuo metu sekasi dalinantis patirtimi tobulinti „Agile“ metodų naudojimą kompanijose? Ar susidomėjimas didelis?

Į konferencijas pritraukiame 400 dalyvių (daugiau netelpa į konferencijų centrą) ir visada pritrūksta bilietų. Į pirmą kartą Kaune organizuotą „Agile Turas Kaunas 2012“ konferenciją atėjo virš 200 dalyvių. Taigi tikrai galime teigti, jog susidomėjimas yra didelis.

Kiek sunkiau sekasi ieškoti vis naujų pranešėjų. Taigi tų kurie nori dalintis patirtimi, Lietuvoje norėtųsi daugiau. Labai džiaugiamės, kad per asmeninius kontaktus vis pavyksta pakviesti naujų įmonių atstovus pasidalinti patirtimi. Taip užtikriname, kad konferencijų turinys išlieka aktualus ir besikeičiantis. Į „Agile Turą“ Vilniuje tradiciškai pasikviečiame ir pasaulinio lygio „Agile“ ekspertų. Tokių ekspertų pasidalinimas patirtimi net ir toms įmonėms, kurios efektyviai naudoja „Agile“ projektų valdymo metodus, suteikia naujų minčių ir priemonių, kaip galima juos ir toliau efektyvinti.

Kas yra ir kuo naudingi „Agile“ ir „Scrum“ naudotojų susitikimai?

Konferencijos yra pasyvaus mokymosi metodas, kai dalyvis tiesiog klauso ir mokosi. „Agile“ ir „Scrum“ naudotojų susitikimus stengiamės organizuoti aktyvaus dalyvavimo principu, t.y, kad kiekvienas atėjęs įsitrauktų į diskusijas, užduotų klausimus, pasidalintų savo patirtimi. Iš pradžių tai atrodė keistas būdas, nes lietuviai nėra pripratę prie tokių renginių, tačiau matome, kad šis būdas patinka dalyviams. Stengiamės renginius paįvairinti trumpais pranešimais diskusijai sužadinti arba konkrečių metodų mokymosi praktiniais užsiėmimais.

Su kuo bendradarbiauja asociacija „Agile Lietuva“?

Asociacija „Agile Lietuva“ aktyviai bendradarbiauja su Lietuvos projektų valdymo asociacija (LVPA), jos jaunųjų projektų vadovų atšaka „Young Crew“. 2012 m. tapome asociacijos „INFOBALT“ nariais. Diskutuojame ir su kitomis asociacijomis kaip galėtume surasti prasmingų būdų bendradarbiauti.

Prie ko dabar intensyviausiai dirbate?

Neseniai vyko visuotinis „Agile Lietuva“ asociacijos susirinkimas, dabar toliau tęsiame aktyvų darbą su valstybiniu sektoriumi, vertimų projektą, mėnesinių naudotojų grupių organizavimą. Taip pat jau kibsime organizuoti konferenciją „Lietuvos Agile diena 2013“.

Su kokiais didžiausiais sunkumais susiduriate savo darbe?

Visi asociacijos nariai dirba savanoriškais pagrindais, neturime nė vieno etatinio darbuotojo, tad didžiausias sunkumas visiems yra surasti laiko darbams ir atsakomybėms vykdyti. Džiugu, kad tikrai yra daug žmonių, kurie entuziastingai daro tiek daug gerų dalykų. Tikiu, kad ir toliau sugebėsime burti būtent tokius aktyvius žmones.

Kokie artimiausi jūsų veiklos planai, tikslai?

Sieksime tikslo, kad per 2013 m. „Agile“ projektų valdymas būtų naudojamas ir valstybinio sektoriaus IS projektuose. Tikime, kad jau atėjo laikas pokyčiams, o „Agile“ projektų valdymas gali padėti spręsti didelę dalį dabar valstybiniuose IS projektuose esančių problemų.

Ko tikėjotės iš narystės asociacijoje „INFOBALT“ į ją stodami? Ar lūkesčiai pasiteisino?

Asociacija „INFOBALT“ yra platesnio profilio, turi svaresnį balsą, tad mes tikėjomės pagalbos dirbant su valstybinėmis institucijomis. Asociacijos patarimai ir darbas kartu padėjo išjudinti kelis projektus. Tikimės, jog 2013 m. bendradarbiaudamos abi asociacijos tikrai atves „Agile“ projektų valdymą į valstybinį sektorių. 

Patalpino: