Istorijos ir veidai

Vytautė Pilipauskaitė

„INFOBALT” stipendija skatina dirbti toliau“

Asociacijos „INFOBALT” skatinamąją stipendiją už darbą „AR(1) procesų su atsitiktiniu koeficientu erdvinis ir laikinis agregavimas“ laimėjusi Vytautė Pilipauskaitė yra dėkinga visiems ją palaikiusiems ir padrąsinusiems. Mergina džiaugiasi laimėta stipendija ir dalinasi savo įspūdžiais bei pastebėjimais.

Apie ką Jūsų darbas?

Atsitiktiniai AR(1) procesai aprašo mikroduomenų, pavyzdžiui, akcijų grąžų, elgesį. Jei mikroduomenys yra aukšto dažnio ir jų skaičius labai didelis, tai makroekonominio rodiklio, pavyzdžiui, akcijų indekso, evoliuciją nurodo atsitiktinis procesas, gautas agreguojant AR(1) procesus laike ir erdvėje. Pagrindinis tiriamojo darbo rezultatas – nauji teoriniai rezultatai apie makroekonominio rodiklio – agreguoto proceso – elgesį.

Dėkoju Vadovui prof. Donatui Surgailiui už pasiūlytą temą, pagalbą rašant darbą ir padrąsinimą dalyvauti konkurse.

Kokie IRT sektoriaus aspektai atskleidžiami Jūsų darbe? 

Laikinio – erdvinio agregavimo idėja labai svarbi ir telekomunikacijos tinklų teorijoje, kurioje vietoje AR(1) procesų naudojami ON/OFF procesai. ON/OFF procesas aprašo signalų srautą: jis kinta ir yra lygus 1 arba 0, t.y. jei šaltinis perduoda duomenis, tai yra ON būsenoje, jei ne – OFF būsenoje.

Agreguotas procesas nurodo, koks yra bendras signalų srautas ar, kitaip tariant, suma serveryje, kai labai aukšto dažnio signalų srautai ateina iš didelio skaičiaus šaltinių. Mano darbe parodyta, kad bendras duomenų srautas ir makroekonominis rodiklis – juos atitinkantys agreguoti procesai – elgiasi analogiškai.

Kokie Jūsų tolimesni planai? Ar ir toliau ketinate rašyti panašiomis temomis, tyrinėti IRT sritis?

Rudenį stosiu į doktorantūrą. Šis darbas – būsimų studijų pradžia, tad toliau jį plėtosiu.

Ar tikėjotės laimėti?

Įvertinimas netikėtas, nes darbas nėra orientuotas į praktinius taikymus, tačiau jauniesiems mokslininkams „INFOBALT” stipendijos – tai stiprus palaikymas ir paskatinimas dirbti toliau.

Kokias galimybes Jums atvers laimėta stipendija? Gal jau žinote, kam tiksliai ją panaudosite?

Bus ne tik studijoms naudinga, bet ir malonu papildyti savo knygų lentyną nauja matematikos literatūra. Vis dėlto didžiausios galimybės – tai žmonės, kuriems ir su kuriais teko pristatyti savo darbą. Visiems esu dėkinga. 

Patalpino: