Istorijos ir veidai

Kliment Olechnovič

„Laimėti nesitikėjau – man labai patiko kiti darbai“

Vilniaus universiteto doktorantas Kliment Olechnovič už savo pristatytą tiriamąjį darbą buvo apdovanotas 4500 litų „INFOBALT“ stipendija. Jaunasis baltymų struktūrų tyrėjas dalinasi savo įžvalgomis bei įspūdžiais dėl tiriamojo darbo ir jo įvertinimo.

Trumpai papasakokite apie savo tiriamąjį darbą. Kuo jis išskirtinis ir kaip gali būti pritaikomas praktikoje?

Mano darbe pristatytas naujas kompiuterinis metodas skirtas baltymų struktūrų modeliams analizuoti ir vertinti. Baltymai vykdo visus gyvybės procesus ir yra vienos iš svarbiausių organinių molekulių, o baltymo struktūra yra svarbiausia informacija apie baltymą – nuo jos priklauso baltymo funkcija ir veikimo mechanizmas. Baltymo struktūrą nori žinoti medikai, farmacininkai, biotechnologai. Visgi šios struktūros yra sudėtingi erdviniai objektai, juos sunku sumodeliuoti, o sumodeliavus reikia papildomai interpretuoti. Visų pirma, baltymo struktūroje reikia identifikuoti tarpatomines sąveikas, kurios ir apsprendžia visą struktūrą. Šiai užduočiai puikiai tinka atomų sferų Voronojaus diagrama, kurios panaudojimas ir yra pristatyto darbo pagrindas.

Trimatę Voronojaus diagramą sunku suskaičiuoti, turbūt todėl ji kol kas dar nėra plačiai naudojama baltymų struktūrų analizėje. Tačiau Voronojaus diagramos skaičiavimo rezultatas yra vertas pastangų, nes gaunama paprastai suvokiama baltymo struktūros dekompozicija, tinkanti išsamiai analizei.

Kokie IRT sektoriaus aspektai atskleidžiami Jūsų darbe?

Mano darbas yra tarpdisciplininis – jame informacinės technologijos naudojamos sprendžiant problemas, susijusias su gyvybės mokslais. Pristatytas metodas įgyvendintas atviro kodo programinėje įrangoje ir prieinamas visiems.

Kokie Jūsų tolimesni planai?

Šiuo metu esu pirmų metų doktorantas Vilniaus Universitete, noriu būti mokslininku. Visgi žinau, kad baltymų struktūrų analizė kompiuteriniais metodais yra ir bus pagrindinė mano tyrimų sritis.

Kaip vertinate vardines „INFOBALT“ skiriamas stipendijas ir savo laimėjimą?

Laimėti nesitikėjau, nes man labai patiko kitų pretendentų pristatymai. Tačiau labai teigiamai vertinu „INFOBALT“ stipendijų konkursą, nes jis suteikia tyrėjams galimybę ir motyvaciją pabandyti papasakoti apie savo darbą žmonėms iš kitų veiklos sričių. 

Patalpino: