Istorijos ir veidai

Aldona Balčiūnaitė

„Džiaugiuosi „INFOBALT“ įvertinimu“

Aldona Balčiūnaitė už savo tiriamąjį darbą „Borhidrido oksidacijos tyrimas ant nanostruktūrizuoto Au-Cu katalizatoriaus, nusodinto ant titano oksido nanovamzdelių paviršiaus“ buvo apdovanota beveik 5 tūkst. litų vertės „INFOBALT” skatinamąja stipendija. Mergina dalijasi savo įspūdžiais ir tolimesniais planais.

Kuo jūsų darbas išskirtinis ir kaip gali būti pritaikomas praktikoje?

Mano mokslinis darbas skirtas naujų efektyvių nanostruktūrizuotų medžiagų paieškai. Šias medžiagas galima pritaikyti tiesioginių borhidrido kuro elementų sukūrimui, siekiant padidinti esamų ar naujų kuro elementų našumą. Mokslinio tyrimo metu buvo pasiūlyti nesudėtingi bei nebrangūs elektrocheminiai, cheminio metalų nusodinimo bei galvaninio pakeitimo metodai nanostruktūrizuotų Au(Cu)/TiO2nv katalizatorių formavimui. Tyrimo metu nustatyta, kad nanostruktūrizuoti Au(Cu)/TiO2nv katalizatoriai yra apie 10 kartų efektyvesni nei anksčiau naudoti masyvaus Au elektrodai. Tai naujos, perspektyvios medžiagos, kurias galima taikyti kaip anodus tiesioginiame borhidrido kuro elemente.

Gauti rezultatai yra naudingi tuo, kad buvo surinktos naujos fundamentinės ir taikomosios mokslo žinios apie kuro elementuose naudojamų medžiagų savybes bei juose vykstančius katalizinius procesus. Tai sudaro prielaidas atsinaujinančių energijos išteklių platesniam panaudojimui, naujų efektyvių cheminės energijos konversijos būdų ir priemonių tolimesniam kūrimui bei plėtrai, o taip pat esamų kuro elementų tobulinimui, siekiant pagerinti jų efektyvumą.

Šių efektyvių nanostruktūrizuotų Au(Cu)/TiO2nv katalizatorių galimas praktinis pritaikymas – tiesioginio borhidrido kuro elemento prototipo kūrimas bei jo darbinių parametrų, tokių kaip elemento įtampos, efektyvumo bei našumo, nustatymas. Sukurti tiesioginio borhidrido kuro elemento prototipai gali būti panaudoti nešiojamų elektroninių prietaisų – mobiliųjų telefonų, kompiuterių, audio-video aparatūros ir kt. – energijos šaltiniais.

Kokie IRT sektoriaus aspektai atskleidžiami Jūsų darbe?

Mano vykdoma mokslinių tyrimų veikla susieta su perspektyvia, visame pasaulyje intensyviai vykdoma naujų kuro elementų paieška, siekiant pasiūlyti naujas funkcines medžiagas. Šie nauji technologiniai sprendimai susiję su IRT, kuriant alternatyvios energijos šaltinius.

Kokie Jūsų tolimesni planai?

Kadangi mane dominanti sritis yra plati ir aktuali, tikiuosi toliau vystyti idėjas, ieškoti naujų efektyvių nanostruktūrizuotų medžiagų, kurias būtų galima pritaikyti tiesioginių borhidrido ir kitų kuro elementų sukūrimui. Manau, kad šiuolaikinių informacinių ir ryšių technologijų taikymas visose mokslo srityse yra akivaizdi ateities perspektyva, kuri leidžia pasiekti norimų rezultatų greičiau, tiksliau ir, žinoma, suteikia galimybę bendradarbiauti su kitais užsienio mokslininkais, pasidalinti mintimis ir idėjomis. 

Ar tikėjotės laimėti? Kaip vertinate vardines „INFOBALT“ skiriamas stipendijas?

Mano darbas susietas su perspektyviais, visame pasaulyje intensyviai vykdomais kuro elementuose naudojamų medžiagų savybių tyrimais. Kadangi, šie tyrimai yra viena iš veržliausiai besivystančių mokslinių tyrimų krypčių, tikėjausi, kad darbas sudomins „INFOBALT“ asociaciją ir bus įvertintas. 

Vardines „INFOBALT“ stipendijas vertinu labai palankiai. Man, kaip pradedančiai mokslininkei, tai yra didelis paskatinimas ateities moksliniams darbams.

Kokias galimybes Jums atvers laimėta stipendija? 

Esu dėkinga už skirtą „INFOBALT“ stipendiją, kurią planuoju panaudoti savo mokslinėje veikloje: dalyvaujant mokslo renginiuose, tarptautinėse konferencijose. Manau, kad juose rasiu bendraminčių, dalinsiuosi ir semsiuosi naujų idėjų.

Ko palinkėtumėte kitiems, kad ir jie būtų pastebėti bei įvertinti?

Palinkėčiau nebijoti pasidalinti savo idėjomis bei darbais su mokslininkais, kolegomis, bendraminčiais ir drąsiai siekti savo tikslų, dalyvauti konferencijose. 

Patalpino: