Istorijos ir veidai

Aurelijus Liubinas

„Esu patriotas, man patinka skatinti Lietuvos ekonomiką“

„Friday Lab“ - jauna ir nedidelė (vos aštuonių žmonių) Lietuvos kompanija, į rinką paleidžianti pirmąjį savo produktą, kuriuo jau labai susidomėjo Šiaurės Amerikos rinka, ir kurį jau net bando plagijuoti konkurentės iš anapus Atlanto.. 

Aurelijus LiubinasLietuviai – artima gamtai tauta, ir puikiai mokanti išnaudoti gamtos gėrybes. Norite ar nenorite, bet lietuviai yra ir technologiškai inovatyvi tauta, ir nors pasauliui dar nesame pasiūlę nei „Skype“, nei „Facebook“, tikrai galime išnaudoti savo stipriąsias puses. Pavyzdžiui, sukurti aukštąsias technologijas, derančias prie gamtos išteklių.

Tą ir daro „Friday Lab“ - kuria priemonę išmaniajai žvejybai.

Nedidelio „startupo“ pradininkas, „Friday Lab“ direktorius Aurelijus Liubinas pats mėgsta pažvejoti. Bet nuvykęs į Skandinaviją ir išsinuomojęs gana brangią ir pakankamai gremėzdišką žvejybos echolokacijos įrangą, nusivylė – ir žūklė nelabai tepasisekė, ir echolokacinė sistema nenudžiugino – visas komplektas, kurį sudarė sunkus akumuliatorius, didžiulis monitorius ir pats echolokatorius, svėrė tikrai nemažai, ir naudotis visomis šiomis galimybėmis buvo įmanoma tik iš valties.

Bet kam gi reikalingi tokie griozdai, jei gyvename išmaniaisiais laikais? Ir bent vieną ekraną – o tiesą sakant ir ištisą kompiuterį - nuolat turime kišenėje, tik iš įpročio dar vadiname jį telefonu...

Tad beliko sukurti patrauklų echolokatorių ir programinę įrangą, veikiančią išmaniajame telefone. Ir „Friday Lab“ pavyko.

„Deeper“ - mažesnis nei suaugusio vyro kumštis rutulys, tvirtinamas prie valo ir metamas į vandenį. Įrenginys neskęsta, plūduriuoja vandens paviršiuje ir dviem skirtingų dažnių režimais gali skenuoti viską, kas yra po pačiu įrenginiu – žuvis, dugną. Velkiaujant – t. y. plaukiant valtimi ir paskui velkant įrenginį – galima susidaryti dugno reljefo planą, kurį įsimena programinė įranga telefone.

Visą projektą sudaro dvi dalys – apie 200 JAV dolerių kainuosiantis echolokatorius ir nemokama mikroprograma, veikianti „Android“ ir „iOS“ platformose. Mikroprogramoje – ne tik vandens telkinių skenavimo duomenys, bet ir interaktyvus žemėlapis, užrašinė, integracija į socialinius tinklus, bet ir specialus žvejybos kalendorius su rekomendacijomis, kada geriausiai kimba.

Visas projektas prasidėjo nuo dviejų žmonių, bet dabar komandą sudaro jau aštuoni darbuotojai – programuotojai, dizaineris, rinkodaros specialistas. Projektas buvo pradėtas socialinių rinkliavų sistemoje „Indiegogo“, bet ten surinktų lėšų visam darbui, žinoma, nepakako – teko ieškoti investitorių. A. Liubinas džiaugiasi, suradęs lietuviško kapitalo įmonę.

Visa įrenginio gamyba – pradedant dėžute ir baigiant detalėmis – vyksta Kinijoje, bet bent jau pirmosios partijos surinkimas ir pats produkto kūrimas – Lietuvoje.

„Esu patriotas, man patinka skatinti Lietuvos ekonomiką. Turėjau begalę galimybių kartu su kolegomis ir bendraįkūrėju išvažiuoti į užsienį ir ten gyventi, bet nusprendėme likti čia. Lietuvoje turime daug gabių specialistų – juos reikai suburti, duoti gerą idėją, motyvuoti geru atlyginimu ir galima kurti kartu. Šiandien neturime jokio noro palikti Lietuvą – čia matome dideles perspektyvas“ - pozityviai nusiteikęs įmonės vadovas.

Lietuviai savo kūrinį pristatė ir šį mėnesį Las Vegase vykusioje žvejybos parodoje „ICAST 2013“, kur sulaukė tikrai didelio dėmesio ir... plagijuojančių konkurentų. Tai A. Lubiną paskubino judinti patentų reikalus. Bet „Friday Lab“ vadovas jaučiasi gana ramiai – nors pagrindiniais konkurentais pasirodė esanti stambų finansinį užnugarį turinti JAV įmonė, vis dėlto amerikiečiai atsilieka laike.

„ICAST“ suteikė ir kitokių pamokų. „Šiuo metu mes reklamuojame savo produktą, priėmėme išankstinius užsakymus, bet nesiūlome jo prekeiviams. Norime, kad išgirdę apie šį įrenginį, klientai pultų klausinėti pardavėjų, kodėl įrenginiu „Deeper“ dar neprekiaujama. Kai užklausimas ateina ne iš gamintojų, o iš klientų, kontrakto sąlygos gamintojams būna gerokai palankesnės“ - šypsosi A. Liubinas.

Prekyba įrenginiu turėtų prasidėti apie spalio mėnesį, bet jauna lietuvių kompanija kol kas taikosi tik į JAV rinką ir apie Lietuvos žūklės parduotuves kol kas negalvoja. Paklausti, kada toks įrenginys pasirodys Lietuvoje, atsako, kad galbūt kitų metų pradžioje.

Išties, puikus, įdomus ir gana nebrangus produktas.

Dabar sukurkite ką nors panašaus grybavimui, prašom.

Patalpino: Adomas Rutkauskas