Istorijos ir veidai

Tomas Dumbliauskas

„Kurdami produktą, bendradarbiaujame su ligoninėmis, gydytojais, geriausiais specialistais“

„Softneta“ - kompanija, kurianti programinę įrangą vaizdinių medicininių duomenų archyvo kaupimui, saugojimui ir peržiūrėjimui. Kompanija savo produktą yra pardavusi daugiau nei dvidešimtyje pasaulio valstybių.

Kaip susikūrė ir ką veikia „Softneta“?

„Softneta“ susikūrė prieš šešerius su puse metų – tuo metu, kai rinkoje tik prasidėjo pirmoji medicinos įstaigų skaitmenizacija. Su kolega Vytautu Baubliu suvokėme, kad yra atsiradusi niša, kur galima būtų kurti savo programinę įrangą – medicininės vizualinės informacijos saugojimo sprendimą.

Stendo viešnia ir "Softdentos" įkūrėjai - Vytautas Baublys ir Tomas Dumbliauskas

Mūsų paslauga leidžia pasiekti vaizdinę medicininę informaciją „web“ pagrindu – daktaras gali per naršyklę prisijungti prie medicininių vaizdų archyvo, pasirinkti pacientą ir matyti norimą tyrimą – tomografiją, rentgeno, ultragarso, akių dugno nuotraukas, taip pat kardiogramas.

Ar tai – konkurencinga rinka? Ar dar yra lietuvių, kuriančių panašius dalykus?

Mūsų žiniomis, visame Pabaltijyje esame vienintelė įmonė, kurianti būtent tokį produktą. Yra daug Lietuvos įmonių, kurios kuria informacines sistemas ligoninėms, bet dirbančių su medicininių vaizdų saugojimu, kaupimu ir peržiūros priemonėmis, tinkamomis diagnostikai – tokių nėra.

Kodėl medicininiams vaizdams reikalinga speciali programinė įranga?

Todėl, kad egzistuoja atskiri medicininiai standartai, naudojama sertifikuota medicininė įranga. Visuotinai priimtu standartu aprašytas tokios informacijos saugojimas, tiek persiuntimas ir komunikacija. O mūsų įranga veikia tiek su „Siemens“, tiek su „General Electric“ ir kitų didžiųjų įmonių įranga. Mūsų produktas yra nepriklausomas, galime saugoti vaizdus iš įvairių gamintojų įrangos.

Kaip vyksta tokios programinės įrangos kūrimas?

Kiekvienas produktas prasideda nuo mokslinių tyrimo, paskui eina technologinės plėtros etapas – gaminamas prototipas, tada vyksta diegimas ir daromi klinikiniai testai, sudaroma sutartis su klientu, ten ištestuojama ir sertifikuojama.

Kūrimo procese nuolat bendradarbiaujama su ligoninėmis, su gydytojais, geriausiais specialistais – norint padaryti produkto funkcijas kiek įmanoma efektyvesnes.

Kiek turite klientų?

Lietuvoje – apie 16. Didžiausias jų – Santariškių klinikos, turinčios apie 50 terabaitų medicininių duomenų. Medikai gali informacinės sistemos pasiekti mūsų programinę įrangą ir patogiai peržiūrėti visą paciento istoriją – vaizdus, kurie įrašyti kartais net ir prieš 10 ar 15 metų.

Savo produktą sėkmingai parduodame Lenkijoje, šiuo metu perspektyvia rinka laikome JAV – ten turime distributorių. Bendradarbiaujame su suomiais, sėkmingi pardavimai Pakistane, Azijos šalyse. Mūsų sistemą esame pardavę klientams ir 20 pasaulio valstybių.

Į kokį klientų tipą taikote?

Mus labiausiai domina mažos klinikos, turinčios vieną-du įrenginius: rentgeno aparatą, ultragarso įrenginį. Tokios mažos klinikos dažniausiai dar neturi patogių priemonių archyvuoti medicininius vaizdus ir patogiai peržiūrėti prisijungus per naršyklę.

Kokie ateities planai?

Pagrindinė mūsų kryptiems artimiausiems dvejiems metams – eksportas. Šiuo metu jis sudaro apie 35% įmonės pajamų. Įmonei didėjant, siekiame, kad išliktu į pardavimai Lietuvoje, bet norime savo produktus pristatyti ir užsienyje.

Planuojame intensyviai dalyvauti parodose, ieškoti distributorių.

Kaip vertinate Lietuvos medikų lygį IT srityje? Ar naujos technologijos priimamos lengvai?

Priklauso nuo ligoninės. Bet vertinant bendrai, medikų kompetencija IT srityje labai gera – tiek pačių gydytojų, tiek administracijos, tiek vadovybės, tiek įstaigų IT specialistų. Lietuva, lyginant su kitomis valstybėmis, šiuo atveju atrodo labai gerai.

Pavyzdžiui, parduodant produktą JAV, labai dažnai klientams prireikia pagalbos net instaliuojant sistemą - net jei paruoštos itin išsamios instrukcijos. Galiausiai instaliuoti nuotoliniu būtu tenka mums, ką atliekame nemokamai.

Lietuvoje bendravimas paprastesnis, IT žinių lygis didesnis.

Kodėl įstojote į „INFOBALT“?


Tai susiję su mūsų tikslais – eksportas, naujų partnerių paieška užsienyje.

Patalpino: Adomas Rutkauskas